Wyjątkowi ludzie, wyjątkowe miejsce zamieszkania. Jak odnaleźć prawdziwego siebie w miejskim chaosie?
Idealne mieszkanie nie tylko zaspokaja istotne, podstawowe potrzeby, lecz także odzwierciedla energię i spojrzenie na życie lokatorów. Odnosi się to do wielu aspektów codzienności, a ważną rolę odgrywają zarówno walory samej nieruchomości, jak i jej otoczenia. Na co więc szczególnie warto zwrócić uwagę?
Wyrażać siebie można na wiele sposobów: od odpowiednio wybranego stanowiska zawodowego przez hobby, styl modowy czy destynacje podróżnicze. Warto jednak podejść do tematu niejako od podstaw, które wyznacza decyzja o miejscu zamieszkania. Specyficznym środowiskiem jest tu tzw. miejska dżungla, w której w łatwy sposób można zgubić swoją indywidualność. By tego uniknąć, należy mieć pełną świadomość swoich potrzeb, a przy tym postawić na rozwiązania mieszkaniowe wspierające styl życia. Dobra wiadomość? Współczesna architektura i urbanistyka znacznie ułatwia takie procesy, czego najlepszym dowodem są osiedla autorstwa Archicom.
Mieszkanie pasujące do stylu życia
Na wstępie należy odpowiedzieć na ważne pytanie: dlaczego warto szukać mieszkania, które będzie idealnie pasować do naszego stylu życia? - Mieszkanie dostosowane do potrzeb klienta i jego preferencji zapewnia komfortowe środowisko życia i sprawia, że codzienne czynności stają się przyjemniejsze. W Archicom mówimy, że u nas wszystko zaczyna się od Ciebie. Od Twoich potrzeb i oczekiwań – najpierw jako klienta, a potem mieszkańca naszego osiedla. Dlatego na każdym z naszych osiedli stworzyliśmy pakiet udogodnień, który wspiera w sprawnym dostosowaniu mieszkania do indywidualnych potrzeb oraz w wygodnym jego użytkowaniu – mówi Magdalena Teodorek, kierownik ds. obsługi klienta w Archicom.
Wybór mieszkania zgodnego z prowadzonym stylem życia przekłada się na późniejsze efektywne wykorzystanie zarówno walorów samego lokalu, jak i zaprojektowanych na osiedlu czy w sąsiedztwie budynku przestrzeni wspólnych. - W Archicom przywiązujemy wagę do rozpoznawania potrzeb naszych klientów i odpowiadania na nie. Prowadzimy szereg badań satysfakcji, które na bieżąco dostarczają nam informacji nt. preferencji zakupowych naszych klientów, oczekiwań dotyczących wyglądu inwestycji, aranżacji zieleni w częściach wspólnych i sposobu ich wyposażenia. Chcemy, aby miejsca do życia, które tworzymy, były jak najlepiej wpisane w hierarchię potrzeb mieszkańców naszych osiedli – dodaje Magdalena Teodorek.
Najlepiej zatem wieloaspektowo podejść do wyboru miejsca zamieszkania, a przy tym pamiętać, że nie ma uniwersalnej recepty na sukces. Trzeba bowiem wyjść od swojego stylu życia i prywatnych oczekiwań. Na przykład jedni szukają przede wszystkim zamkniętej domowej oazy do relaksującego spędzania czasu w ciszy i spokoju po 8 godzinach pracy, inni zaś wolą więcej aktywności na świeżym powietrzu albo pełnego doświadczania życia kulturalnego czy towarzyskiego w rytmie dużego miasta. Cały proces poszukiwania nieruchomości warto więc zacząć od odpowiedzi na kilka istotnych pytań – m.in. tego, które dotyczy charakterystyki osiedla mieszkaniowego.
Fokus na projekt osiedla – jakich jego cech należy szukać?
– Wybierając projekt osiedla, warto zwrócić uwagę na elementy, które mogą wpłynąć na jakość życia danego klienta oraz jego satysfakcję z inwestycji. Głównym elementem do rozważenia powinna być lokalizacja. Idealnie, gdyby łączyła ona uroki mieszkania w zielonej okolicy z benefitami charakterystycznymi dla lokalizacji w centralnym punkcie miasta, czyli świetną komunikacją i infrastrukturą bogatą w place zabaw, parki, sklepy czy placówki edukacyjne. Takie projekty budujemy w Archicom. Są to wyjątkowe miejsca przyciągające ludzi, zapraszające do spędzania w nich czasu, zachęcające do mieszkania i inspirujące do działania. Nasze inwestycje położone są w świetnych lokalizacjach Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Krakowa czy Poznania – wskazuje Magdalena Teodorek.
Istotne jest tu doświadczenie ponad 30 lat współtworzenia polskich miast i obserwowania potrzeb ich mieszkańców, czym może się poszczycić Archicom. Przekłada się to na funkcjonalne i komfortowe rozwiązania na osiedlach, na które warto zwrócić uwagę, szukając idealnego miejsca zamieszkania dla siebie. Jak to wygląda w praktyce? - Dbamy, aby w każdej naszej inwestycji klienci mieli zapewnioną komfortową bliskość do miejsc pracy, szkół, sklepów czy restauracji. Istotnym elementem powinny być także dodatkowe udogodnienia na inwestycji czy sposób wyposażenia części wspólnych: rowerownie, dodatkowe wieszaki na rowery, atrakcyjny plac zabaw. Jako pierwszy deweloper w Polsce uruchomiliśmy w Łodzi osiedlowy punkt mobilności – Echo Share. Mieszkańcy widzewskiego osiedla Zenit mają do dyspozycji własną flotę elektrycznych rowerów, hulajnóg i aut ładowanych dzięki ekologicznej infrastrukturze zasilanej energią słoneczną. Na terenie naszych osiedli mieszkańcy mogą korzystać z ładowarek do samochodów elektrycznych, parkingów rowerowych i np. ogólnodostępnych crossfit boksów – dodaje Magdalena Teodorek.
Zatem warto szukać przede wszystkim dobrego wykorzystania nowych technologii, przyjaznego i wartościowego designu, ekologicznego podejścia do życia wyrażonego w projekcie osiedla i jego funkcjonalności, a także szeroko rozumianej mobilności. Wiele z tych aspektów można sprowadzić do wspólnego rdzenia: innowacji. - Nasze mieszkania w standardzie posiadają bezprzewodowy system zarządzania inteligentnym domem. Głosowo lub zdalnie, przy pomocy smartfona, możesz m.in. sterować oświetleniem, regulować temperaturę, wyłączać urządzenia elektryczne czy odblokowywać zamek drzwi wejściowych – mówi Magdalena Teodorek.
Do tego dochodzą oczywiście innowacje w strefach osiedlowych, takie jak dostęp do części wspólnych za pomocą aplikacji w smartfonie, punkt odbioru paczek czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
I wreszcie – zieleń! Betonowa dżungla czy surowa, wręcz odhumanizowana urbanistyka powoli odchodzą do lamusa.
Zieleń ponad wszystko
- Słowem, które odmienia się przez wszystkie przypadki, gdy mowa o cechach osiedli, w jakich chcielibyśmy zamieszkać, jest "zieleń". Mamy to na uwadze, projektując zieleń w taki sposób, aby cieszyła oko i była widoczna o każdej porze roku – podkreśla Magdalena Teodorek.
Projekty osiedli Archicom to także troska o integrację sąsiedzką w rytmie zieleni, czego dobrym przykładem są wspólne szklarnie dla mieszkańców, w których mogą sadzić i pielęgnować ulubione warzywa czy zioła.
Kluczowa jest też oczywiście lokalizacja samego osiedla. Archicom stara się, aby każdą inwestycję otaczały parki bądź tereny zielone innego typu. A jeśli dana przestrzeń nie spełnia tego warunku, do akcji wkracza proces zazieleniania. Trzeba przy tym pamiętać, że odpowiedni projekt i aranżacja zieleni to zdrowe otoczenie i korzystny mikroklimat w mieszkaniu. Wszystko to łączy się też z fokusem na innowacje. Dobry przykład? - Na Plantach Racławickich zrealizowaliśmy ogródki deszczowe – istotny element zrównoważonego systemu odwaniającego – które zatrzymują nadmiar wody i stopniowo wprowadzają ją do ekosystemu. Retencja wód deszczowych na terenie osiedla wykorzystywana jest do automatycznego podlewania roślin. Wpływa to korzystnie nie tylko na środowisko, ale również na niższe koszty utrzymania zieleni przez wspólnotę osiedla – mówi o wrocławskim osiedlu Małgorzata Kuzia, koordynator marketingu i sprzedaży w Archicom.
Projekty zieleni również powinny być dopasowane do potrzeb przyszłych lokatorów. Takie podejście zastosowano np. w kolejnym wrocławskim osiedlu – Olimpia Park. Na prośbę mieszkańców wprowadzono więcej zieleni oraz m.in. dodatkowy trawnik do leżakowania i wypoczynku, co miało zwiększyć satysfakcję użytkowników terenów zielonych. Dodatkowo zaplanowano także kwitnące krzewy, byliny, drewniane siedziska przy fontannie oraz donice z różnorodnymi roślinami.
Droga do idealnego osiedla wiedzie zatem przez zieleń, architekturę i urbanistykę przyjazną dla środowiska, innowacje technologiczne, a przede wszystkim – zrozumienie różnych potrzeb mieszkańców. I właśnie do tego sprowadza się poszukiwanie perfekcji: miejsca, gdzie poczujemy się dobrze w każdym możliwym aspekcie.